تقويت ليسنينگ چرا و چگونه؟


اولين بار که يک انگليسي زبان در مقابلتون شروع به صحبت کرد رو به ياد داريد؟


 


يا اولين بار که يک فيلم زبان اصلي (انگليسي) رو بدون زيرنويس ديديد؟


 


چه احساسي داشتيد؟ سردرگم شديد؟ بعد از اين که يادگيري زبان رو شروع کرديد و يک مقدار زبان ياد گرفتيد چطور؟ باز هم سردرگم بوديد؟


 


همين حالا، با هر سطح زباني که داريد اگر به يک مکالمه واقعي (مکالمه‌اي که براي آموزش توليد نشده باشد) گوش کنيد، چه احساسي خواهيد داشت؟


 


به نظر شما بين دو مهارت Reading و Listening (شنيداري) کدام سطح دشوراي بالاتري دارد؟ يا بهتر بگم، براي شما درک کدام دشوارتر است؟


 


اکثر دانشجويان در جواب اين سوال، listening رو انتخاب مي‌کنند و هميشه دنبال تقويت Listening خود هستند.


 


 روش هاي تقويت مهارت شنيداري يا Listening


مهارت listening يکي از پر استرس‌ترين بخش‌هاي آزمون‌هاي مختلف محسوب ميشه و اکثر افراد در مواجهه با افراد انگليسي زبان، همواره نگران اين هستند که متوجه منظور طرف مقابل نشده و در مقابل نتوانند جواب مناسبي بدهند. از طرفي لهجه‌هاي مختلف و نحوه و سرعت حرف زدن افراد کار را از اين هم مشکل‌تر مي‌کند.


 


هميشه سر کلاس دانشجويان از استاد درخواست دارند تا روش‌هايي رو با دانشجويان به اشتراک بگذارند که بتوانند به واسطه آنان مهارت Listening خود را تقويت کنيد، به همين دليل امروز تصميم گرفتم تا با معرفي 5 روش جذاب، تقويت شنيداري يا ليسنينگ را به شما آموزش دهيم.


 


يکي از دلايلي که دانشجويان در بخش Listening نمره کمي مي‌گيرند اين است که آنان با نحوه انجام يک آزمون Listening آگاهي ندارند.


 


به نظر شما بهتر است که همزمان با پخش فايل صوتي سوالات را مطالعه و پيش برويم؟ به چه بخش‌هايي بايد گوش بدهيم؟ آيا بايد تمام جملات را درک و ترجمه کنيم؟


 


پاسخ اين سوالات را در بخش‌هاي بعدي مطرح خواهم کرد.


 


پيش از اين که بحث اصلي و پنج قدم تقويت مهارت شنيداري رو با هم پيش ببريم، لازم است که چند پيش نياز براي تقويت Listening را مطرح کنم.


 


 براي تقويت مهارت ليسنينگ خود، واقعا گوش کنيد


واقعا گوش کردن يعني چه؟ چرا گوش دادن واقعي منجر به تقويت مهارت Listening شما مي‌شود؟ بهتر است جواب اين سوال را با پاسخ به سوال ديگري مطرح کنم، در واقع، واقعا گوش نکردن يعني اين که تمام تمرکز شما بر روي فايل صوتي در حال پخش و برگه امتحاني نباشد.


 


براي مثال زماني که مشغول رانندگي هستيد يا اين که در حال شستن ظروف آشپزخانه هستيد و همزمان راديو انگليسي در حال پخش است و يا در حال گوش کردن به جديدترين آهنگ‌هاي انگليسي زبان هستيد، در واقع شما واقعا گوش نمي‌کنيد.


 


اجازه دهيد تا با يک نمونه اين مسئله را واضح‌تر بيان کنيم، فرض کنيد که شما يک زن خانه‌دار و در حالِ آشپزي هستيد، در همين حال برنامه راديوييِ مورد علاقه‌تان را گوش مي‌کنيد که به زبان شيرين فارسي در حال پخش است، حال اگر در پايان آشپزي و در پايان برنامه ، يک سري سوال در مورد مواردي که در برنامه مطرح شده بود در مقابل شما قرار دهند،


 


بيشتر بخوانيد يادگيري تمام زمان هاي انگليسي در يک نگاه


براي تقويت اسپيکينگ آيلتس، واقعا گوش کنيد


 


آيا مي‌توانيد به تمامي آنان به صورت کامل پاسخ دهيد؟ شايد موضوع کلي صحبت را درک کرده باشيد اما جزئيات صحبت را به خاطر مي‌آوريد؟ آدرس يا شماره تلفن‌ها؟ محل نگهداري غذا در يک کارخانه چطور؟ نحوه دسترسي از نقطه‌اي از شهر به بخش ديگر شهر را چطور؟


 


بله، در آزمون‌هاي استاندارد، در مورد جزئيات شنيداري از شما سوال مي‌شود نه از کليات بحث، حال فرض کنيد که اين فرايند را در يک زبان به غير از زبان مادري خود (انگليسي در بحث امروز ما) اجرا کنيد، چند سوال را مي‌توانيد به درستي پاسخ دهيد؟


 


تا جايي که مي‌توانيد و در هر فرصتي فايل‌هاي صوتي انگليسي گوش بدهيد. در ماشين، مترو و يا ترافيک فرقي ندارد و حتي مهم نيست که همه چيز را متوجه بشويد. فقط و فقط گوش بدهيد تا باعث تقويت مهارت ليسنينگ شما شود.


 


 چرا بايد با دقت گوش کنيم؟


مغز انسان، هرآنچه که با دقت مورد بررسي قرار دهد، به‌خاطر مي‌سپارد. زماني که يک فايل صوتي را بارها و بارها گوش مي‌کنيد، در واقع اين پيغام را براي مغز خود ارسال مي‌کنيد که اين فايل صوتي مهم است و مغز به صورت اتوماتيک دست به کار شده و آن متن ملکه ذهن شما مي‌شود.


 


اين مسئله در مورد لغات نيز صادق است، براي همين است که شما لغاتي که به شدت با آنان سرکار داريد را به خاطر مي‌سپاريد، حتي اگر لغت بسيار سختي باشد، و در عين حال يادگيري آن لغت براي همکلاسي شما که در حيطه ديگري مشغول به کار است، بسيار دشوار است.


 


دليل ديگر اين که نياز است به صورت فعال (با دقت) به يک فايل صوتي گوش کنيم، تلفظ است. معمولا نوع تلفظ يک لغت به تنهايي و در زماني که لغت در يک متن قرار مي‌گيرد متفاوت است.


 


براي مثال جمله “But in blue” در زمان تلفظ توسط يک انگليسي زبان به صورت ميکس شده تلفظ مي‌شود (باتين بلو * * butin blue) که اين مسئله به دليل وجود “t” در انتهاي “but” به عنوان يک حرف بي صدا و “i” در ابتداي “in” به عنوان يک حرف صدا دار است.


 


با شنيدن فايل‌هاي مختلف مي‌توانيد اين نوع تفاوت تلفظ‌ها را درک نماييد. از نظر يک انگليسي زبان اين نوع ميکس شدن‌ها کاملا طبيعي است اما از نظر ما اين نوع ميکس شدن‌ها مي‌تواند باعث گمراهي کامل فرد شود.


 


پنج مرحله براي افزايش و تقويت مهارت Listening


قدم اول. گوش کنيد


يک فايل به همراه متن آن آماده کنيد، بدون اين که متن را مطالعه کنيد به فايل صوتي گوش دهيد، به هيچ عنوان در مرحله اول متن را مطالعه نکنيد يا حتي در زمان گوش دادن به فايل صوتي، به صورت همزمان آن را مطالعه نکنيد.


 


بيشتر بخوانيد آموزش گرامر - انواع جملات در زبان انگليسي را بشناسيم!


 


 


هدف از مرحله اول درک بخشي از فايل صوتي فقط به واسطه گوش دادن مي باشد. بعد از اين که يک بار به صورت کامل و با دقت به متن گوش کرديد يک قلم و کاغذ برداريد و هر آنچه که از متن متوجه شده بوديد را ياداشت کرده و براي خود توضيح دهيد.


 


به هيچ عنوان در اين مرحله از ديکشنري استفاده نکنيد


 


قدم دوم. تکرار کنيد


بسياري از دانشجويان بلافاصله بعد از مرحله اول به سراغ متن رفته و شروع به مطالعه متن مي‌کنند که کاملا اشتباه است. در مرحله دوم بايد حداقل سه يا چهار بار به متن گوش دهيد و سعي کنيد متني که در مرحله اول بعد از پايان فايل صوتي ياداشت کرده بوديد را کامل‌تر کنيد.


 


به ياد داشته باشيد که فقط و فقط بعد از پايان فايل صوتي مي‌توانيد دست به قلم شده و فايل خود را اصلاح کنيد. بعد از چندبار تکرار و زماني که مطمئن بوديد مي‌توانيد فايل صوتي که چند بار به آن گوش داده‌ايد را براي شخص ديگري تشريح کنيد (فارسي يا انگليسي) و نکته ديگري نمي‌توانيد به متن ياداشتي خود اضافه کنيد، به اين معناست که مرحله دوم به پايان رسيده است.


 


قدم سوم. به سراغ متن برويد


به سراغ متن برويد و متن را کامل مطالعه نماييد، در مرحله اول آنچه که خود از متن درک کرده بوديد را با متن مقايسه کنيد.


 


در اين مرحله بايد از خود اين سوال را بپرسيد که متن شما که در واقع خلاصه‌اي است از متن اصلي به چه ميزان به نکات اصلي و جزئيات پرداخته است و به چه ميزان شباهت ميان متن شما و متن اصلي وجود دارد.


 


لغات جديد موجود در متن را در ديکشنري چک کنيد و اگر از نظر شما لغتي که پيدا کرده ايد کاربردي ست ، آن را به ليست لغات تدريس آنلاين زبان انگليسي پرکاربرد خود اضافه کنيد.


 


در اين مرحله ممکن است لغت يا لغاتي را مشاهده کنيد که در فايل صوتي به هيچ عنوان متوجه آنان نشده باشيد، اين مسئله طبيعي است و وابسته به نوع تلفظ لغت در زمان قرار گيري در يک جمله است،


 


مي‌توانيد نحوه تلفظ اين نوع لغات را زماني که در يک جمله قرار مي‌گيرند تمرين کنيد.


 


تقويت ليسنينگ در 5 مرحله


 


قدم چهارم. همراه با متن، فايل صوتي را پخش کنيد


بعد از خواندن متن و درک متن به صورت کامل (نه ترجمه) جهت تقويت ليسنينگ، اين بار به‌صورت همزمان متن را خوانده و فايل صوتي را پخش کنيد. در اين مرحله مي‌توانيد نوع تلفظ لغات را زماني که در يک جمله قرار مي‌گيرند بررسي کرده و همزمان با متن تکرار کنيد تا تلفظ لغت انگليسي را نيز به خاطر بسپاريد.


 


بيشتر بخوانيد چگونگي ساخت اکانت لينکدين براي بهبود ارتباطات بين‌الملل


اگر تعداد لغات جديد در متن بسيار بالا بود، فايل صوتي را به چند قسمت تقسيم کنيد و هر قسمت را چند بار تکرار کنيد، گوش کردن يک‌باره به تمام متن فقط در زماني مناسب است که شما تسلط کامل به متن داريد و هيچ لغت جديد براي شما در متن وجود ندارد


 


.سعي کنيد از اطلاعات قبلي خودتان هوشمندانه استفاده کنيد و چيزي که گوينده خواهد گفت را پيش‌بيني کنيد. اين کار خيلي مي‌تواند به شما کمک کند‌.


 


قدم پنجم. به ابتدا باز مي‌گرديم


حالا در انتهاي مسير قرار داريد، متن و لغات و دست نوشته‌هاي خود را کنار گذاشته و فايل صوتي را پخش کنيد، پس از پايان دوباره شروع به نکته‌برداري کنيد، اين فرايند را دو يا سه بار تکرار کنيد و هربار دست نوشته جديد خود را تکميل‌تر نماييد و در نهايت متن خود را با متن اصلي مقايسه کنيد.


 


به خاطر داشته باشيد به هيچ عنوان از ديکشنري يا دست نوشته‌هاي قبلي خود در اين بخش استفاده نکنيد. اگر کلمه و يا حتي جمله‌اي را متوجه نمي‌شويد، مشکلي نيست؛ نگران نباشيد و با استفاده از مفهوم کلي، نقاط مبهم را حدس بزنيد.


 


اگر فرصت کافي داريد، سعي کنيد جملاتي که مي‌شنويد را بنويسيد. اين کار شايد خيلي وقت‌گير باشد ولي در تقويت ليسنينگ شما بسيار موثر است.


 


 بهترين منابع براي تقويت listening


بهترين منابع براي تقويت listening به پيشنهاد من، منابع‌اي است که به‌صورت همزمان فايل صوتي و متن را در اختيار شما قرار مي‌دهند که در زير به آن ها اشاره مي‌کنم:


 


استفاده از پادکست‌هاي آموزشي در فرايند تقويت ليسنينگ مي‌تواند بسيار مفيد باشد. در مطلب 15 پادکست عالي براي يادگيري زبان انگليسي تعدادي از اين پادکست‌هاي انگليسي را معرفي کرده‌ايم.


 


همچنين استفاده از اخبار وب سايت‌هاي خبري که هميشه با زيرنويس در اختيار بينندگان قرار مي‌گيرد نيز مي‌توايند مفيد باشد. مجموعه پادکست‌هاي BBC English in 6 Minutes که به سادگي قابل دانلود شدند هستند مي‌توانند براي شروع مناسب باشند. در مطلب آموزش انگليسي با اخبار به‌همراه زيرنويس فارسي و انگليسي نيز منابعي براي تقويت listening اشاره شده است.


 


همچنين مي‌توانيد از ويديوهاي YouTube که با متن انگليسي همراه هستند استفاده نماييد.


 


بهتر است در مورد موضوعي به مشاهده ويديو يا گوش دادن به پادکست بپردازيد که به آن علاقه داريد. خودتان را به يک سبک فايل صوتي و يا يک سري موضوعات خاص محدود نکنيد.


 


موضوعات متنوعي مثل اخبار، فيلم، آهنگ، مستندات، سخنراني‌ها، مکالمات و … در شکل‌هاي مختلف (رسمي و غير رسمي) گوش کنيد تا با سبک‌هاي مختلف آشنا بشويد.


1- به محتواي عمومي گوش دهيد


سعي کنيد راديو و تلويزيون انگليسي زبان گوش کنيد. پادکست‌هاي انگليسي خبري هم مي‌تواند تمرين خوبي براي اين مهارت باشد.


 


2- واژگان غني


براي اين مورد بهترين روش استفاده از ديکشنري‌هاي الکترونيکي که تلفظ صحيح لغات رو هم در بر دارند، خواهد بود. البته بايد کلمات را روزانه مرور کنيد.


سعي کنيد براي اين‌که لغات راحت‌تر در ذهنتان نقش ببندد آن‌ها را به همراه يک مثال از کاربردشان در جمله به خاطر بسپاريد.


 


3- از روشshadow استفاده کنيد


يکي از روش‌هايي که مي‌تواند در تقويت چهار مهارت اصلي در آيلتس بسيار مفيد باشد shadow است. براي اين کار نياز است از صوت‌هايي استفاده کنيد که متنشان را هم داشته باشيد. شما بايد سه بار همزمان با گوش دادن به صوت، متن را به مانند سايه دنبال کنيد.


بعد از آن سه بار ديگر بدون متن به صوت گوش دهيد. ابتدا با صوت‌هاي کوتاه‌تر اين کار را انجام دهيد و بعد از مدتي براي صداهاي طولاني‌تر اين روش را تکرار کنيد.


 


4- ملاحظات روز امتحان ( ماک و آيلتس)


خودتان را درگير کلمه‌اي که متوجهش نشده‌ايد نکنيد. از آن بگذريد و به بقيه مکالمه گوش دهيد.


سعي کنيد قبل از پخش هر قسمت سوالات را يک دور بخوانيد.


هيچ سوالي را خالي نگذاريد، امتحان نمره منفي ندارد.


به کلمات کليدي سوالات دقت کنيد. به طور مثال ممکن است سوال از شما گزينه نادرست را بخواهد.


تقويت رايتينگ و ليسنينگ با آموزش آنلاين زبان


speaking


1- چه مولفه‌هايي ملاک ارزيابي هستند؟


مصاحبه کننده اين موارد را شاخص قرار مي‌دهد : تسلط و انسجام ، دايره لغات ، رعايت دستور زبان و تلفظ صحيح


 


دانستن اين موارد باعث مي‌شود که شما بهتر بتوانيد براي قوي شدن در هريک از آن‌ها برنامه ريزي کنيد. توجه کنيد که نياز است هدف داشته باشيد تا به آنچه که انتظار داريد در هر قسمت برسيد.


به طور مثال اگر شما نياز به نمره 6 داريد، نيازي نداريد که روي complex english (جملات با ساختار و قواعد پيچيده‌تر) کار کنيد.


 


2- تسلط کامل به قسمت معرفي


در ابتداي مصاحبه شما بايد درباره علاقه‌مندي‌ها و توانايي‌هاي خودتون و همچنين در مورد خانوادتون صحبت کنيد. ذهن خودتون رو متمرکز کنيد، از ته دلتون و با صداي بلند صحبت کنيد.


نوشتن خاطرات مي‌تونه براي تسلط بر اين بخش مفيد باشه. خيلي راحت و طبيعي صحبت کنيد، نبايد حس بشه که از حفظ مطالب رو بيان مي‌کنيد.


 


حتما اين پست را بخوانيد   IELTS Cue Card شماره 34 : توصيف يک مسافرت


3- روي حالت و لحن بيان جملات کارکنيد


تمام جملات رو نبايد به يک شکل ادا کنيد. جملات سوالي و خبري بايد از نحوه بيانشان قابل تشخيص باشند. در يک مکالمه خوب و قابل فهم اين مورد بسيار اهميت دارد.


 


4- وويس ضبط کنيد


يکي از بهترين روش‌ها براي تقويت مکالمه اين است که صداي خودتون رو ضبط کنيد. يک موضوع رو انتخاب کنيد، درباره‌اش صحبت کنيد.


بعد چند بار حرف‌هاي خودتون رو گوش کنيد و اشتباهات خودتون رو متوجه بشيد. شايد اوايل سخت به نظر بياد اما کم کم مي‌تونيد زمان‌هاي بيشتري رو با خطا‌هاي کمتري صحبت کنيد.


 


5- فيلم زبان اصلي ببنيد


فيلم‌ها رو به همراه زيرنويس انگليسي و دوبله نشده ببينيد.


البته صرف ديدن فيلم خيلي کمکي به مکالمه نمي‌کند، بلکه ديدن فيلم به ديد آموزش آنلاين زبانکاربردي ست. يعني به جملات دقت کنيد، هر سکانس را چند بار ببينيد و جملات را با بازيگر تکرار کنيد. اين گونه مي‌تواند براي تقويت مکالمه مفيد باشد.


 


6- با سرعت کمتر اما بلندتر صحبت کنيد


در صحبت کردن عجله نکنيد. ديديد گاهي اوقات حرف‌ها قبل از اين که بهشان فکر کنيد بر زبانتان مي‌آيد؟ براي اين که اين حالت پيش نيايد، سرعت حرف زدنتان را کم کنيد اما به جاي آن جملات را شمرده شمرده و بي نقص ادا خواهيد کرد.


کسي شما را به خاطر سرعت حرف زدنتان بازخواست نمي‌کند، بلکه مکث‌هاي بي جا يک نمره منفي محسوب مي‌شود.


 


7- از اصطلاحات عاميانه بهره ببريد


اگر چه به کار نبردن آن‌ها نمره منفي محسوب نمي‌شود اما استفاده از اين کلمات نمره بالايي از لحاظ دايره لغات به شما تقديم مي‌کند. دقت کنيد که از آن‌ها در جاي صحيح استفاده کنيد.


شما قرار نيست فقط در آزمون از آن استفاده کنيد. زماني اين اصطلاحات را به کار بگيريد که با احساس راحت مي‌توانيد آن‌ها را بيان کنيد.


 


writing


 


 


1- نظرات خود را بنويسيد


پنج دقيقه ابتدايي آزمون را با استفاده از تکنيک brainstorm سعي کنيد نظرات خود درباره موضوع را بنويسيد. منظور اين است که درباره آن موضوع سوالاتي مانند : چرا، چگونه، کي، کجا و… (wh question ) از خود بپرسيد و شروع کنيد به نوشتن جواب آن‌ها.


 


حتما اين پست را بخوانيد   کيوکارد آيلتس IELTS Cue Card شماره 47 :توصيف يک مهماني


در ظاهر فکر مي‌کنيد که اين کار نتيجه‌اي ندارد اما حين نوشتن writing اين نوشته‌ها به کارتان مي‌آيد.


 


2- محتواي مرتبط با موضوع بنويسيد


به هيچ عنوان براي زياد کردن طول متن خود از موضوع اصلي دور نشويد. تصحيح کننده به راحتي اين کار را تشخيص مي‌دهد. نوشته به اندازه و ظاهر مرتب آن براي رساندن مطلب کافي هست.


 


3- از جملات کامل استفاده کنيد


سعي کنيد هر نکته‌اي که راجع به آن مي‌نويسيد در يک پاراگراف جداگانه با جملاتي که حتي‌الامکان اجزاي اصلي آن حذف نشده باشد، توضيح داده شود.


 


4- در نوشته خود از تکرار بپرهيزيد


اين موضوع محدود به استفاده از کلمات تکراري نمي‌شود بلکه استفاده از ساختار‌هاي تکراري در جملات هم رايج هست. سعي کنيد به شکل‌هاي متفاوت جملات خود را شروع کنيد.


 


5- ساختار صحيح پاراگراف


در هر پاراگراف بايد سه بخش اصلي معرفي(40-50 کلمه)، بدنه(160-170 کلمه) و نتيجه گيري(حدود 40 کلمه) را داشته باشيد. در قسمت معرفي بايد به صورت اجمالي نکته مورد نظر گفته شود.


 


6- در 5 دقيقه متن خود را مرور کنيد


5دقيقه آخر زمان رو به مرور نوشته بپردازيد. اين کار به شما کمک مي‌کند که اشکالات دستوري رو متوجه شويد.


 


7?نتيجه گيري


در پايان نوشته تون بايد در يک جمله نتيجه گيري کنيد. توجه کنيد که نبايد عقايد خودتون رو بنويسيد بايد نتيجه‌اي که از متن برداشت ميشه رو بيان کنيد.


 


Reading


 


Reading


1- روش skimming and scanning


skimming يعني سريع خواندن متن و فهميدن ايده کلي متن. شما بايد ابتدا متن به اين روش بخوانيد تا درک کلي از متن داشته باشيد.


scanning يعني مو به مو خواندن متن با سرعت بالا که نياز به تمرين بسيار زياد دارد. اين قسمت بعد از خواندن سوالات کاربرد دارد.


 


2- نيازي نيست کل متن را بفهميد


بعد از خواندن سوالات بايد به دنبال کلمات کليدي سوالات يا مترادف آن‌ها بگرديد و قسمت‌هاي مربوط به آن را به روش scanning بخوانيد. شما فقط بايد جواب سوالات را پيدا کنيد، پس نيازي به فهم کل متن نداريد.


 


3- کلمات کليدي متن


يک سري کلمات مانند تاريخ‌ها، مکان‌ها و… کلمات کليدي محسوس متن هستند و بايد شما در حين skimming زير آن‌ها خط بکشيد اما ديگر کلمات کليدي را بايد از صورت سوالات پيدا کنيد.مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

آويد صنعت Donna متخصص زنان و زايمان و زيبايي زنان و نازايي در تهرانپارس دوربين مداربسته سينماي ايران فناوران Jazzy Jennifer Computer and network Kim